2-3 Yaş

Çocukların okul öncesi döneme Dr. Maria Montessorinin temel ilkeleri ve yöntemleri kullanılarak hazırlanmasını sağlayan Montessori ön hazırlık grubu, son dönemlerde ebeveynlerin büyük ilgisini çekmektedir. Binbir Çiçek’te en fazla 12 çocuktan oluşan Toddler sınıfı adını verdiğimiz Montessori ön hazırlık grubumuz çocuklarımızın Montessori felsefesinin temel ilkelerini öğrenebilecekleri rahat ve sıcak ortamında iki öğretmeni ile hizmet vermektedir.

Koordinasyon gelişimi, beden algısının gelişimi ve farkındalık duygusunun oluşumu, bağımsızlık, kendi kendini yönetme, konsantrasyon ve konuya odaklanma, Montessori gruplarına geçiş sürecinde günlük alışkanlıklarında bağımsızlık kazanmaları, küçük gruplarda ilk sosyal deneyimlerin temellerinin atılması Toddler sınıfımızın temel hedeflerini oluşturmaktadır. Öz bakım becerilerini gelişimi, kaba motor gelişimi, duyusal eğitim, sözel ve işitsel dil gelişimi bu yaş grubunun özel ilgi alanları olmakla birlikte tuvalet alışkanlığının kazandırılması Toddler sınıfımızın en önemli görevidir.

Çocuk geliştikçe, sınıflarda ihtiyaçlarını karşılayan aktiviteler de zamanla değişir ve gelişir. Sınıf içi düzen yetişkinlerin değil, çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmiştir. Mobilyalar ve materyallerin çoğu, çocuklarımıza doğal ve estetik bir ortamda yaşamayı öğretmek amacıyla ahşaptan yapılmıştır. Materyallerimiz açık raflarda, çocuklarımızın çalışmanın kendisini görerek heveslenebileceği ve tek başına erişebileceği yükseklikte sunulmaktadır. Ayrıca karma yaş sayesinde yaşça daha genç olanlar yaşça daha büyük olanlardan bir çalışmanın ne şekilde yapılması gerektiğini gözlem yoluyla öğrenirken, yaşça büyük olanlarsa bir arkadaşlarına yapabildikleri bir şeyi öğretmenin heyecanı ile eğlenceli anlar geçirme fırsatı yakalarlar.

Ön hazırlık grubunu tamamlayan bir çocuk, duygusal ve fiziksel olarak hazır olduğunda; 3. doğum günü civarında Montessori grubuna geçiş yapabilir. Hem toddler grubundan gelen ve hem de okula yeni katılacak öğrenciler için en önemli ön koşul ise çocuğun tuvalet alışkanlığını tamamen kazanmış olması, Montessori gruplarında yeterli boş yerin olmasıdır.

X